Bezmi Âlem Vakıf Üniversitesi Konferansı 4 Mayıs 2016

Bezmialem Valide Sultan’ı Anma Haftası etkinlikleri kapsamında Üniversitemizde “Valide Sultanlar ve Hayratları” konulu konferans düzenlendi.

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’in konuşmacı olarak katıldığı konferansa, Rektörümüz Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ethem Güneren, Genel Sekreterimiz Zeynep Gökçen, Üniversite Hastanesi Genel Koordinatörümüz Prof. Dr. Adem Akçakaya ve çok sayıda öğrenci ile akademisyen katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, vakıf kültürünün önemi ve Valide Sultanların hayratlarından söz etti. Rektörümüz ayrıca, , “Bugün düzenlediğimiz Bezmialem Valide Sultan’ı Anma Haftası “Valide Sultanlar ve Hayratları” konulu konferans ile yukarıda söz ettiğim değerlerimizi yâd etmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Tarihimizde yer alan birçok Valide Sultan’ımız, yaptıkları yardımlarla her zaman hayırla anılmışlardır. Bugün düzenlenecek bu konferansla hem tarihimizin bu değerli kişiliklerini bir kez daha anmak hem de onlara bir kez daha dua ederek ruhlarını şad etmek istedik” dedi.

Etkinlik kapsamında konuşma gerçekleştiren Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Valide Sultanların İstanbul’daki hayratlarını anlattı. İstanbul’un güzelleşmesinde ve yardım kültüründe Valide Sultanların büyük emeklerinin olduğundan söz eden Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Valide Sultanların yaptıkları yardımlar ile anılması gerektiğini söyledi.

bezmialemuni bezm2 bezm3 bezm4

Print Friendly, PDF & Email

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.