Biyography

                         Prof. Dr. Ahmet ŞİMŞİRGİL

He was born in 1959 in Boyabat, Sinop, Turkey. He completed his high school education there. After that he attended to Atatürk University, Literature Faculty History Department and graduated in 1982. In 1983 he started to work as a research assistant in Yeniçağ Department, the same department. In 1985 he completed the master‘s degree and transitioned Marmara University Science-Literature Faculty, History Department.

In 1990, with his book “Osmanlı Taşra Teşkilatı’nda Tokat (1455-1574)” he got the “History Doctor” style. In 1997, by writing the thesis of “Uyvar’ın Osmanlılar Tarafından Fethi ve İdaresi” he became an associate professor. By purifying Seyyid Muradi’s book “Kaptan Paşa’nın Seyir Defteri” which tells the holy wars of Barbaros Hayreddin Paşa  he redonded a monument to the history. He also published “Kayı I”, “Kayı II”, “Kayı III”, “Kayı IV”, “Taşa Yazılan Tarih Topkapı Sarayı”,”Ahmet Cevdet Paşa Mecelle” and “Slovakya’da Osmanlılar” which is about the history of the Ottoman people in Slovakia. Dr. Şimşirgil who was attended to professor staff in 2003 has many scientific articles in magazines about the Ottoman city history, politic life and governance.

He is still in Marmara University Science-Literature and works his duty as a professor in the History Department. He is married and has three children.

Printed Papers Presented at the International Conference Proceedings.

1- Uyvar Eyaleti’nin Teşkili ve İdaresi, Uluslararası Osmanlı Tarihi Sempozyumu, (8-9 Nisan1999), İzmir.

2- 1663 Uyvar Sefer Yolu ve Şehrin Osmanlı İdaresindeki Konumu, Anadolu’da Tarihi Yollar ve Şehirler Semineri, Bildiriler, 79-98, İstanbul 2002,

Articles published in the National Journal

1- “Osmanlı Taşra Teşkilatında Rum Beylerbeyiliği”, Türklük Araştırmaları Dergisi, 5, 289-299 (1990).

2- “XVI. Yüzyılda Tokat Medreseleri” Tarih İncelemeleri Dergisi, VII, 227-242 (1992).

3- “Osmanlılar İdaresinde Zile Şehri (1455-1574)”, Türklük Araştırmaları Dergisi, 6, 231-243 (1991).

4- “XV ve XVI. Asırlarda Turhal”, Türklük Araştırmaları Dergisi, 8, 463-494 (1997).

5- “Osmanlılar İdaresinde Uyvar’ın Hazine Defterleri ve Bir Bütçe Örneği”, Güney Doğu Avrupa Araştırmaları Dergisi, 12, 325-355 (1998).

6- “XVI. Yüzyılda Amasya Şehri”, Tarih İncelemeleri Dergisi, XI, 77-109 (1996).

7- “Economic Life in Nove Zamky (Uyvar) During The Ottoman Period (1663-1683)” Foundation For Middle East And Balkan Studies (OBİV), Turkish Review of Balkan Studies, Annual 2001.

8- “The Kazas (townships) of Alakilise, Rahova, Ivraca, Izladi and Eski Cuma Subdivisions of the Sancak of Niğbolu in XVIIIth Century”, Foundation For Middle East And Balkan Studies (OBİV), Turkish Review of Balkan Studies, Annual 2003.

Published works:

1- En Sevgili Efendimiz ve Sevdalıları (Timaş Yayınları), Mayıs 2020

2- Kayı I – Ertuğrul’un Ocağı (Timaş Yayınları), Kasım 2013

3- Kayı II – Cihan Devleti (Timaş Yayınları)

4- Kayı III – Haremeyn Hizmetinde (Timaş Yayınları)

5- Kayı IV – Ufukların Sultanı Kanuni (Timaş Yayınları)

6- Kayı V – Kudret ve Azamet Yılları (Timaş Yayınları)

7- Kayı VI – İmparatorluğun Zirvesi ve Dönüş (Timaş Yayınları)

8- Kayı VII – Kutsal İttifaka Karşı (Timaş Yayınları)

9- Kayı VIII – Islahat, Darbe ve Devlet (Timaş Yayınları)

10- Kayı IX – Sonun Başlangıcı (Timaş Yayınları)

11- Kayı X – II. Abdülhamid Han (Timaş Yayınları)

12- Kayı XI – Elveda Vahideddin Han (Timaş Yayınları)

13- Valide Sultanlar ve Harem (Timaş Yayınları)

14- Denizler Fatihi Piyale Paşa ve Cerbe Zaferi (Timaş Yayınları)

15- İstanbul, Fetih ve Fatih (İBB. Kültür A.Ş. Yayınları)

16- Fethin Kahramanları (İBB Kültür A.Ş. Yayınları)

17- Ahmed Cevdet Paşa ve Mecelle (Beylik Yayınları)

18- Devr-i Gül Sohbetleri (Beylik Yayınları)

19- Slovakya’da Osmanlılar (Beylik Yayınları)

20- Bir Müstakil Dünya: Topkapı Sarayı (Timaş Yayınları)

21- Kaptan Paşa’nın Seyir Defteri (BKY Yayınları)

22- Otağ -I- Büyük Doğuş (Timaş Yayınları)

23- Otağ -II- Emir Timur (Timaş Yayınları)

24- Otağ -III- Sultan Alparslan (Timaş Yayınları)

25- Eşrefoğlu Rûmî (IQ Kültür Sanat Yayıncılık)

26- Osmanlı Gerçekleri I (Timaş Yayınları)

27- Osmanlı Gerçekleri II (Timaş Yayınları)

28- Sultan II. Kılıç Arslan ve Aksaray (IQ Kültür Sanat Yayıncılık)

29- Adalet Ustaları (Destek Yayınları)

30- Mızraklı Hakikat (KTB Yayınları)

31- Edep Yâ Hû (KTB Yayınları)

32- Barbaros Hayreddin Paşa (Timaş Yayınları)

32- Barbaros Hayreddin Paşa (Timaş Yayınları)

33- Hâkimiyet Sembolü Ayasofya Camii (KTB Yayınları, 2021)

34- Eşrefoğlu Rûmî (KTB Yayınları, 2021)

35- Osmanlı Gerçekleri III (Timaş Yayınları, 2021)

36- Asırlara Hitab Eden Alim Osman Hulusi Efendi (Nasihat Yayınları)

37- Eserleriyle II. Abdülhamid Han (Yıldırım Belediyesi)

Print Friendly, PDF & Email

Yorumu formunu geç

  • altuğ bilen on 23 Eylül 2021 at 23:35
  • Cevapla

  sayın şimşirgil,bir tanıdığımın sosyal medya hesabında yabancı bir yazara dayanarak Hz.Peygamberin(S.A.V) aslında tarihi bir şahsiyet olmadığı ve dönemin rum , pers kaynaklarında ve başka kaynaklarda da kendisinden bahsedilmediğini iddia etmiş.buna karşı verilebilecek pek çok cevap var fakat bahsettiği konu üzerinden gidecek olursak dönemin kabul gören ve bizim de ileri sürebileceğimiz hangi kaynaklarında Efendimiz aleyhisselamdan bahsedilmektedir bununla alakalı güzel bir cevabı bana iletebilirseniz veya cevapla alakalı bir link gönderebilirseniz memnun olurum inşallah ,çok selamlar.

  • Orhan on 27 Ağustos 2021 at 14:25
  • Cevapla

  Selamün aleyküm hocam. Kitabevi raflarında düzmece Mustafa kitapları var, ancak tarihte birçok düzmece şehzade olduğunu öğrendim. Bunlar için bir kitap yazmanızı istiyorum. Sadece Osmanlı değil, diğer Türk devletlerinde de düzmece şehzade varsa onları da içeren bir eser olmasını diliyorum.
  Size ve çalışma arkadaşlarınıza hayırlı günler dilerim.

  • Eda on 8 Temmuz 2021 at 22:08
  • Cevapla

  Hocam merhabalar size lalegül tv den ulaşmaya çalıştım ama olmadı burdan sormak istedim sorumu cevaplandırırsanız beni çok sevindirirsiniz. Biliyorsunuz ki tarihi dizi film sektöründe senaryolar çok kötü bu yıl bir Yavuz sultan selim dizisi ekrana gelecek bundan haberinizin olduğunu biliyorum. Bir de 2023te yayına girmesi planlanan Yavuz adaletin kılıcı filmi var acaba bu filmin çekileceğinden haberiniz var mı? Cumhurbaşkanı danışmanlarından mücahit küçükyılmaz’ın yazmış olduğu kitaptan uyarlanacak. Sizin Yavuz sultan selim filmi çekmek istediğinizi biliyorum Mücahit beyle iletişime geçme imkanınız varsa geçin lütfen bir fetih 1453 fiyaskosu yaşamayalım teşekkürler.

  • dis mihrak on 14 Mayıs 2020 at 18:38
  • Cevapla

  Koyunun olmadigi yerde bir Abdurrahman Celebi. Camiye hoca olamayacak adamlari, en köklü akademik kurumlarinda profesör yaptin Türkiye.

   • Mete on 15 Temmuz 2020 at 20:08
   • Cevapla

   Tarihini bilmeyen senin gibileri köklü profesörleri tanıyamaz, anlayamaz! Ancak Amerika’ya uşak olup namusu Amerikan askerlerinin postalları altına girince anlar işte Suriyeliler gibi, Iraklılar gibi.
   En köklü akademik kurumlara sen profesör olup kurtar oraları klavye kahramanı (!)

    • Süreyya on 5 Nisan 2022 at 09:16
    • Cevapla

    Selamunaleykum hoccam,

    ilk başta hayırlı ramazanlar dilerim.

    Hoccam, Allah nasip ederse haftaya bir haftalığına İstanbul’a geliyoruz. Sizinle tanışmayı çok isteriz. Sizi yurtdışinda beğeniyle severek izliyoruz.

    Bi yerde programınız veye kitap fuarı ne katiliyorumusunuz bu ara?

    Bize geri dönüş yapabilirseniz çok seviniriz.
    Allah’a emanet olun.
    Selamlar
    Süreyya Simsek Merdivan

  • Ercan on 3 Mayıs 2020 at 19:37
  • Cevapla

  Hocam merhabalar,

  Tarihimizi bize anlatma çaba ve emekleriniz için teşekkür ederim. Youtube kanalınızdaki “Kuruluş Osman Komedyası – Ahmet Şimşirgil” isimli videonuzun altına yorum olarak yazmıştım buraya yazdıklarımı. Fakat youtube’da çok fazla yorum içinde gözden kaçabilir diye, bir de buraya da yazayım dedim. Başka bir takipçiniz de yukarıdaki satırlarda bahsetmiş aslında.

  TRT arşivlerinde 1988 yapımı, Kuruluş isimli 12 bölümlük bir dizi varmış. 03 Mayıs 2020 tairihi itibariyle 7’nci bölümünü TRT’de televizyonda izledim. Tarihi belglerimize uygun bir dizi gibi geldi bana. Bu dizi ile ilgili de bir değerlendirme yapabilir misiniz? Dizi tarihi belgelere uygun mu, yanlışlıklar var mı vesaire. Dizi, TRT’de yayomlanıyor, TRT arşiv internet sitesinde var, ayrıca akıllı TV’lerde TRT uygulaması içerisinde de tüm bölümleri yüklenmiş. Öyle zannediyorum ki akıllı telefonlarda da TRT arşiv bölümünde bulunabilir.

  Saygılarımla,
  Ercan

  • Mâlik on 20 Mart 2020 at 01:33
  • Cevapla

  Bu söylediğim ifadeleri tarihçi Sinan Meydan kullanmaktadır. Camilerin genelevine çevrilmediğini, aksine cumhuriyet rejiminin hasar gören camileri tamir ettiğini söylüyor. Biz bunun karşısında nasıl cevap vermeliyiz? Cevaplarsanız çok memnun olurum. Selametle kalın.

  • Mâlik on 20 Mart 2020 at 01:29
  • Cevapla

  Hocam son günlerde malumunuz camilerde cuma namazları korona virüsü nedeniyle iptal edildi. Sosyal paylaşım sitelerinde cami tartışmaları başladı. Birileri ısrarla CHP doneminde İsmet Paşanın camileri din düşmanı olduğu için değil başka maksatlardan dolayı kapattığını söylüyor. Gerçekten de İsmet Paşa camileri neden dolayı kapattı? Ayrıca asıl sorum şu cevaplarsanız çok memnun olacağım. Bir konuşmanızda İsmet Paşa döneminde camilerin genelevine çevrildiğini söylediniz. Buna daîr deliliniz varmı? kaynağımız nedir? Cevaplarsanız çok memnun olacağım.

  • nihat on 14 Ocak 2020 at 09:28
  • Cevapla

  hocam merhaba sizden ricam hz. süleyman as. doğru anlatmaya çalşılan ehli sünnete aykırı olmayan bir kaynak rica ediyorum. malumunuz herşey okunmuyor.

  • Muhammed Ali on 5 Aralık 2019 at 18:50
  • Cevapla

  Hocam selamünaleyküm. Sizden Kuruluş Osman hakkinda devamli videolar bekliyorum. Diriliş deki yanlışlarla milletin beyni yikandi ni bakıma suanki gündeme benzettiler. Ayrica sorum su. 1980ler 90 lar arasi Kurulus Osmancik diye dizi vardı Trt yapmıştı. Şimdi onu izliyorum sizin dediklerinize uyuyor. https://youtu.be/rIXFStTM8zo bu ilk bölümü.

  Bide sorum su. Bazilari Dündar bey eceliyle öldü diyor bazilarida Osman Gazi okla öldürdü diyor. Verdigim linkteki eski diziye görede Osman Beye itaat ediyor son nefesinde helallik alıyor. Ama asla kalleşlik yapmamış sadece yedirememis bey olamadim diye. Saygılar hocam. Sıkı takipcinizim Yotubede

  • Fehim Öztürk on 23 Temmuz 2018 at 23:07
  • Cevapla

  Hocam sizden acilen 4.Mehmed’i annesi Turhan valide sultanı ve muhteşem sadrazamlarını anlatan bir sohbet istiyoruz. İnternet sayfanızı ve tüm internet aleminde taradım şahsınıza ait bu konuda video bulamadım. Niyazi Mısri hazretlerinin bu dönemde sürgünde limni adasında öldüğünü biliyorum. Viyana bozgununu Cenabı Allah ‘ın verdiği ilham ile bildiği ve dua ordusuyla Savaşa katkı vermek istediği için sürgüne gönderiliyor. Ve Osmanlının çöküşü başlıyor.

  Fatih Sultan Mehmedin zehirlendiğini ısrarla söyleyen Ebubekir Sofuoğlu hocamızın sitem ettiği tarihçi sizmisiniz diye merak ettim.

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.