ERTUĞRUL GÂZİ HAN

Osmanlı Devletinin kurucusu olan Osman Gâzinin babasıdır. 

Oğuzların Bozok koluna bağlı Kayı boyundan Süleyman Şahın oğludur. Cengiz’in İslâm memleketini talan ettiği sırada babası, Selçuklu topraklarında yaşamak üzere kabîlesiyle berâber ülkesini terk etmiş, Amu Deryâ’yı geçip, Oğuzların yoğun olduğu Ard havzasına gelmişti. 1220’lerde Horasan’ın kuzey sınırına, oradan Karakum Gölünün güneyine, oradan da Merv yoluyla Ahlat’a ulaşmıştı. Moğol ateşinin Doğu Anadolu’yu da sarması üzerine kabîlesine daha uygun bir yer arayan Süleyman Şah, Rakka civarında Ca’ber Kalesi yakınında Fırat Nehrinden geçerken boğuldu.

Babalarının vefâtından sonra, Ertuğrul Gâzi kabîleye reis seçildi. Ağabeyleri Sungur Tekin ve Gündoğdu, kendilerine tâbi kabîle mensuplarıyla berâber Ahlat’a geri döndüler. Ertuğrul Gâzi ise, kardeşi Dündâr Beyle berâber batıya hareket etti.

Sivas yakınlarında konakladıkları sırada Selçuklu ordusu ile büyük bir Moğol birliğinin savaşına şâhid oldular. Selçukluların yenilmekte olduğunu görünce, yiğitlik ve mertlik esaslarına göre, kuvvetleriyle onların yardımına koşan Ertuğrul Gâzi gâlip gelmelerini sağladı. Bunun üzerine Selçuklu Devletinin hükümdârı bulunan Sultan Alâeddîn, Ertuğrul Gâziye iltifât ederek hil’at gönderdi ve Ankara yakınındaki Karadağlar mıntıkasını ıktâ olarak verdi (1230). Ertuğrul Bey, bir müddet burada kaldıktan sonra, oğlu Savcı Beyi Konya’ya gönderince, Bursa ile Kütahya arasındaki Domaniç Dağları yaylak, Söğüt ile Karacaşehir kışlak olmak üzere kendilerine verildi. Bunun üzerine Ertuğrul Gâzî aşiretiyle berâber gelip, Söğüt ve Domaniç’e yerleşti. O civarlarda oturan Afşar (yâhut Alişar) ve Çavdar aşîretlerinin etrâfa verdikleri zararlara mâni oldu. Hıristiyan tekfûrlarla da iyi geçinmeye dikkat etti.

Adâleti, halka olan iyi muâmele ve yardımcıları o kadar çoktu ki, Hıristiyan tebea bile kendisini sevip sayıyordu. Ertuğrul Gâzinin günden güne kuvvetlenmesi Karacahisar tekfûrunu kendisine cephe almaya yöneltti. Bunun üzerine Ertuğrul Gâzi Konya’ya giderek Sultan Alâeddîn’i bu hisarın fethine teşvik etti ve berâberce gelerek Karacahisar’ı kuşattılar. Moğolların Konya Ereğlisi’ni kuşatması üzerine, Sultan Alâeddîn geri döndü. Ancak Ertuğrul Gâzi muhâsaraya devâm etti. Bir müddet sonra kaleyi fetheden Ertuğrul Gâzi, tekfûru ve diğer esirleri kardeşi Dündar Gâzi ile birlikte Konya’ya Sultan’a gönderdi.

Ertuğrul Gâzi Selçuklu Sultânı Alâeddîn’in vefâtına kadar altı sene etrâfın fethi ve İslâmiyetin yayılması için bütün gayreti ile çalıştı. Sultânın vefâtından sonra, Selçuklu hükümdârları arasındaki taht ve taç kavgalarına karışmayarak Söğüt uç bölgesinde tekfûrlarla mücâdeleye devâm etti. 1281 yılında 92 veya 96 yaşındayken Söğüt’te vefât ederek oraya defnedildi.

Ertuğrul Gâzi, çevresinde bulunan beyliklerden devletlerin durumlarını ve siyâsî şartlarını gâyet iyi değerlendirirdi. Komşuları ile dâimâ iyi geçinerek aşîret ve tebeasını güçlü bir durumda huzûr ve râhat içinde yaşattı. Çok cömert olan Ertuğrul Gâzi, fakirlere, düşkünlere dâimâ yardım ederdi. Yarım asır adâletle idâre ettiği bölgede Hıristiyanlara da İslâmiyeti sevdirdi.

Ertuğrul Gâzinin ölümünden sonra, küçük oğlu Osmân Gâzi, kavim ve kabîlesinin reisi oldu. Osman Beyin bağrından çıkarak denizleri, diyarları, kıtaları ve ülkeleri muhteşem dalları arasına alacak olan çınarın kökü toprağa yayılmaya başladı. Öyle ki, bu çınarın gölgesi altında bütün insanlık, Asr-ı Saâdetten sonra, bir daha görüp hayâl edemediği bir şekilde tam altı asır yaşadı.

Print Friendly, PDF & Email

1 ping

Yorumu formunu geç

 1. В зонах с высокой проходимостью требуется напольное покрытие с устойчивостью повышенному уровню использования. Лучший выбор в таких ситуация – это коммерческое покрытие.
  Каталог напольных покрытий для коммерческого использования
  -Покрытия для стерильных помещений – представлены брендами Forbo Colorex SD, MURAVYL, Lino Fatra.
  -Покрытия для спортивных залов – представлены резиновой покрытием и присутствуют бренды Унидор, Трансформер, Rubblex..
  -Сценические покрытия – представлены резиновой плиткой, ковролином, линолеумом, промышленной плиткой и присутствуют бренды Sold, СПЕЦПОЛ, Трансформер. посетить сайт автора
  Коммерческие покрытия решают широкий круг задач в соответствии с потребностями заказчика. Например дают звукоизоляцию, являются доступными, обеспечивают простую уборку.
  Дополнительной услугой является сборник полезной информации по коммерческим покрытиям и т.п. Смотрите предприятия. На нем вся информация описано в доступной форме. Если вдруг по ошибке это сообщение попало не туда, очень вас просим перенести в раздел, где обычно размещаются такие сообщения.

  • Ertuğrul on 30 Temmuz 2020 at 20:24
  • Cevapla

  Bizim aslımızda Horasan’dan gelme derdi dedemin babası, Şehy hubyar sultanın zamanında 1200-1400 lerde yerleşik hayata geçmişiz, Tokat Sivas Erzincan yörelerini beğenmişler yer değiştirmişler, lakin Anadolu nun müslümanlaştırılmasında büyük emeği olan Hacı bektaşı Veli, Pirsultan Abdal ve Hubyar sultan Alevi sancaklarından dır soyumuz.

  • ayşenur on 25 Haziran 2020 at 16:45
  • Cevapla

  hocam bahçelievler ilçe milli eğitim müdürlüğünün ya da dergisiyle söyeşi yapar mısınız.osmanlı devleti zamanında okullara yani darülfünunların ve mekteplerin ihtiyaçları nasıl karşılanırdı.

  • Ecelfe Dığımzâde on 5 Haziran 2020 at 01:29
  • Cevapla

  “Bir cümle” değil, “bi’l’cümle”!..

  • Ramazan Enes Demirkesen on 10 Kasım 2018 at 18:41
  • Cevapla

  Kayı 1 ve Osmanlı gerçekleri bir kitabında da Süleyman şah veya Gündüz alp olabileceği geçer Ahmet hoca İslamiyet le beraber Çift isim aldığını anlatır Davut Çağrı Abdülkerim Satukbuğra han gibi delillerini söyler Ertuğrul’ un babasının adıda Gündüz Süleyman şah olduğu geçer.

  • Fahri on 27 Ocak 2018 at 14:20
  • Cevapla

  Hocam karaca hisarı kim fettih etti biz osman gazibiliyoruz cocuklarımıza dogrusunu ögretelim saygılarımla

   • Erto on 7 Şubat 2018 at 20:03
   • Cevapla

   Ertuğrul Bey Fethetti

  • Serdar on 24 Ocak 2018 at 20:02
  • Cevapla

  1. Sorum karacahisar kalesi osman bey tarafından fethedilmemiştir.
  2 hayranlarınız şansınızın sitesine size yazıyorlar ise zahmet edinde cvp verin . Gubuzlupun ğereği yok.

  • Mehmet ÖZEN on 15 Kasım 2017 at 23:14
  • Cevapla

  Sevki ilahiyeye bakmak lazım, Rabbim Kayı yı koruyup hem Selçuklulara yardım ettiriyor hemde Devlet-i Aliyye -i Osmaniye’nin temellerini attırarak bugünleri , Cumhuriyetimizi tesis ettiriyor, bu cennet vatanı ve Şanlı Milletimizi muhafaza ediyor. Hamdolsun. Saadet asrından sonra daha görüp hayal edemeyeceğimiz 6 asır yaşatıyor ve hiçbirzaman inayetini üzerimizden eksik etmiyor. Çok şükür. Şanlı ecdadımızın hepisininde ruhu şad olsun. Rabbim onlara layık olmayı nasip etsin. Şuurlu ve istikamet üzere etsin,
  Devletimize milletimize zeval vermesin, gönülden bağlı etsin. Boş laflardan, gereksiz tartışmalardan ve kardeş kavgasından uzak etsin.Bir olup, iri olup diri olmayı nasip etsin.AMİN

 2. Hocam, Kayı 1. ciltte, Ertuğrul Gazi’nin babası olarak Gündüz Alp’i belirtmişsiniz, yanlış okumadıysam. Hangisi doğru?

   • Çılgın tarihçi on 25 Haziran 2017 at 20:45
   • Cevapla

   Abi benim bildiğim Gündüz Alp’ ile Süleyman Şah aynı adam

 3. hocam sizi ist pendike daha cok bekleriz yavuz selime geldim yunus emrede galiba birde film cekilecekti ne oldu acaba son sorum bizim oyle bir ceddimiz neslimiz varku ertugrul gibi fatih.yavuz sekim .kanuni.2 abdulhamit gibi muthis devlete ve islama hizmet etmisler neden bunlar atamiz olmuyorda islama bu kadar galebe calmis birine ataturk diyoruz anlamiyorum buda beni uzuyor

  1. Hiç kimseyi sevmek zorunda değilsiniz, bu anlaşılabilir. Ama şuan o Adam’ın kurduğu ülkenin toprakları üzerinde onun koyduğu rejimle yaşıyorsanız en azından saygı duymak zorundasınız, sevmek zorunda değilsiniz. Türkiye’de yaşamıyorsanız o halde sözüm yok. Kanuni de Yavuz da, Alparslan da Osman da Atatürk de bu milletin evlatlarıdır, tarih gerçekleri kabullenme ile başlar. Yoksa ancak kendinizi kandırırsınız.

 4. Yiğitliği mertliği cesaret namına Selçuklulara yardım eden Kayı boyu , Moğol istilasından da yiğitliği cesareti mertliği namına mı kaçmıştır?

  1. rusya çin hindistan nepal anadolu yunanistan bulgaristan azerbaycan ırak iran suriye vb yerler7 fethetmiş tarihin en geniş devletine nasıl karşı koysun küçük bir beylik

   1. sen öyle durumda olsan ne yapardın onu söyle

   • Halirbam on 18 Mayıs 2017 at 01:36
   • Cevapla

   Neyi neyle kiyasliyorsun be hey …kadin-cocuk-yaslilarla toplam 30-40 bin nufuslu bir obayi onbinlerce ordulari olan mogollara ne yapacakti ? Herhalde sen cok yigitsinki 10-15 kisiye tek basina dalip yigiligini gösterirdin demi 🙂 aslanim kocummm tek basina daglarda PKK avina seni bekleriz yigidim 😉

   • x kisi on 5 Kasım 2017 at 15:36
   • Cevapla

   moğol imparatorluğu o dönemde dünyanın en güçlü devletiydi.. sadece boy olarak moğol imparatorluğuna karşı şansı yoktu.. bu yüzden batıya gitmişlerdir..
   moğol imparatorluğuna karşı savaşabilecek büyük ve düzenli ordusu olan selçuklu devletidir.. kayılar bu sebeple moğollara karşı selçuklu devletinin yanında yer almışlardır

   • Kemal on 31 Aralık 2018 at 22:23
   • Cevapla

   Senin üzerine bi kamyon gelse sen nasıl kaçarsan onlarda öyle geri çekildi.anladınmı ahmak beyinli

   • ayşenur on 14 Eylül 2020 at 23:42
   • Cevapla

   kayı serisini okuyun.

 5. rabbim çağrı beyden selçuk beyden cennet mekan sultan alparslandan ertuğrul gazi ve onun evlatlarından fatihten yavuzdan ve bir cümle hepsinden razı olsun mekanları cennet kabirleri nur dolsun.

   • Ecelfe Dığımzâde on 5 Haziran 2020 at 01:28
   • Cevapla

   “Bir cümle” değil, “bi’l’cümle”!..

 6. Hocam Ertuğrul Gazinin babasının adı, osman bey döneminde basılan paranın üstünde geçen osman bin ertuğrul bin gündoğdu belgesi ile birlikte gündoğdu olarak netleşti ve nehirde boğulma hadisesi ise bu gündoğdu beye değil tarihte süleyman şah isimli zata aid olduğu ve bu iki süleyman şahın birbiri ile karıştırıldığını kadir mısıroğlunun omanlı tarihinde görmüş idim, ne dersiniz bu hususta…

  1. Paranın bulunduğu doğrudur da Gündoğdu değil Gündüz Alp’dir. Nehirde boğulan Anadolu Selçukluları kurucusu Kutlamışoğlu Süleyman Şah’tır.

 7. Sayın Hocam,
  Sizin sayenizde tarihimize daha ilgili bir duruma geldim. Okuma ve merak duygularım arttı. Kitaplarınızı okuyor ve programlarınızı takip ediyorum. Allah sizde razı olsun.

  Tarihimizi öğrenmek isteyen herkesin Ahmet Bey’i takip etmesini tavsiye ederim.

 8. Hocam anadoluda mogollari durduran memluk sultani kutuz diye biliyorum doğrusu?

   • Ertuğrul on 25 Ocak 2018 at 03:50
   • Cevapla

   Sultan Baybars diye biliyorum bende

   • Kemal on 31 Aralık 2018 at 22:27
   • Cevapla

   Moğollar’ı pervan savaşında celaleddin harzemşah dağıttı.daha sonra büyük komutan kutuz dağıttı.kutuzun komutanlarından olan Baybars savaşta kahramanlık gösterdi.savaştan sonra bir darbeyle kutuzu öldürüp başa geçince moğolları birkaç defa daha yendi.ünlü Moğol komutanı ketboğanın kafasını hülagü ye göndermiştir

 9. saygı değer hocam o osmanlı imparatorluğu tekrar dünyaya hakim olacak mı böyle bir şey var mı osmanlı tarihimiz bir daha imza atacak mı?

   • Ertuğrul on 25 Ocak 2018 at 03:49
   • Cevapla

   cumhuriyeti yıkmak mı istiyorsun ? Osmanlı bir daha geri gelmez lakin güçlü Türkiye oluyoruz zaten.

    • Mücahit on 31 Ocak 2018 at 23:19
    • Cevapla

    Cumhuriyeti yıkmak deyil yıkılmış monarşiyi geri getirmek isteriz

 10. Değerli hocam Ertuğrul Gazinin babasının Gündüz Alp olduğu ve mezarının Ankara-Beypazarı nda olduğunu okumuştum,doğruluk payı varmıdır?

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.