Hayatı

_36C29131959′da Boyabat’ta doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini aynı yerde tamamladı. 1978′de girdiği Atatürk Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü’nden 1982′de mezun oldu. 1983′te aynı bölümdeki Yeniçağ Anabilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi olarak vazifeye başladı. 1985′te Yüksek Lisansı’nı tamamladı. 1989′da Marmara Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü’ne naklen geçiş yaptı.

1990′da “Osmanlı Taşra Teşkilatı’nda Tokat (1455-1574)” isimli çalışmasıyla Tarih Doktoru ünvanını aldı. 1997′de “Uyvar’ın Osmanlılar Tarafından Fethi ve İdaresi” isimli takdim teziyle Doçent oldu. 2003′te Profesör kadrosuna atanan Şimşirgil’in Osmanlı şehir tarihi, siyasi hayatı ve teşkilatı ile ilgili çeşitli dergilerde yayınlanmış çok sayıda ilmi makalesi bulunmaktadır.

Halen Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde Öğretim Üyesi görevine devam etmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Uluslararası Bilimsel Toplantılarda Sunulan ve Bildiri Kitabında (Proceeeding) Basılan Bildiriler.

1- Uyvar Eyaleti’nin Teşkili ve İdaresi, Uluslararası Osmanlı Tarihi Sempozyumu, (8-9 Nisan1999), İzmir.

2- 1663 Uyvar Sefer Yolu ve Şehrin Osmanlı İdaresindeki Konumu, Anadolu’da Tarihi Yollar ve Şehirler Semineri, Bildiriler, 79-98, İstanbul 2002,

Ulusal Hakemli Dergilerde Yayımlanan Makaleler

1- “Osmanlı Taşra Teşkilatında Rum Beylerbeyiliği”, Türklük Araştırmaları Dergisi, 5, 289-299 (1990).

2- “XVI. Yüzyılda Tokat Medreseleri” Tarih İncelemeleri Dergisi, VII, 227-242 (1992).

3- “Osmanlılar İdaresinde Zile Şehri (1455-1574)”, Türklük Araştırmaları Dergisi, 6, 231-243 (1991).

4- “XV ve XVI. Asırlarda Turhal”, Türklük Araştırmaları Dergisi, 8, 463-494 (1997).

5- “Osmanlılar İdaresinde Uyvar’ın Hazine Defterleri ve Bir Bütçe Örneği”, Güney Doğu Avrupa Araştırmaları Dergisi, 12, 325-355 (1998).

6- “XVI. Yüzyılda Amasya Şehri”, Tarih İncelemeleri Dergisi, XI, 77-109 (1996).

7- “Economic Life in Nove Zamky (Uyvar) During The Ottoman Period (1663-1683)”Foundation For Middle East And Balkan Studies (OBİV), Turkish Review of Balkan Studies, Annual 2001.

8- “The Kazas (townships) of Alakilise, Rahova, Ivraca, Izladi and Eski Cuma Subdivisions of the Sancak of Niğbolu in XVIIIth Century”, Foundation For Middle East And Balkan Studies (OBİV), Turkish Review of Balkan Studies, Annual 2003.

Yayınlanmış Eserleri:

1- Kayı I – Ertuğrul’un Ocağı (Timaş Yayınları)

2- Kayı II – Cihan Devleti (Timaş Yayınları)

3- Kayı III – Haremeyn Hizmetinde (Timaş Yayınları)

4- Kayı IV – Ufukların Sultanı Kanuni (Timaş Yayınları)

5- Kayı V – Kudret ve Azamet Yılları (Timaş Yayınları)

6- Kayı VI – İmparatorluğun Zirvesi ve Dönüş (Timaş Yayınları)

7- Kayı VII – Kutsal İttifaka Karşı (Timaş Yayınları)

8- Kayı VIII – Islahat, Darbe ve Devlet (Timaş Yayınları)

9- Kayı IX – Sonun Başlangıcı (Timaş Yayınları)

10- Valide Sultanlar ve Harem (Timaş Yayınları)

11- Denizler Fatihi Piyale Paşa ve Cerbe Zaferi (Timaş Yayınları)

12- İstanbul, Fetih ve Fatih (İBB. Kültür A.Ş. Yayınları)

13- Fethin Kahramanları (İBB Kültür A.Ş. Yayınları)

14- Ahmed Cevdet Paşa ve Mecelle (Beylik Yayınları)

15- Devr-i Gül Sohbetleri (Beylik Yayınları)

16- Slovakya’da Osmanlılar (Beylik Yayınları)

17- Bir Müstakil Dünya: Topkapı Sarayı (Timaş Yayınları)

18- Kaptan Paşa’nın Seyir Defteri (BKY Yayınları)

19- Otağ – I Büyük Doğuş (Timaş Yayınları)

20- Otağ – II Emir Timur (Timaş Yayınları)

21- Eşrefoğlu Rûmî (IQ Kültür Sanat Yayıncılık)

22- Osmanlı Gerçekleri (Timaş Yayınları)

23- Sultan II. Kılıç Arslan ve Aksaray (IQ Kültür Sanat Yayıncılık)

Yorumu formunu geç

 1. soner

  Hocam ‘Kayı’ serisini okumaya devam ediyorum. İdrak edemediğim şey Karaman Beylerinin tüm yaptıklarına rağmen çoğunun kolayca affedilmesidir. Ben okurken kahroluyorum bu ihaneti bu alçaklığa maruz kalan padişahlarımız nasıl affedebiliyor aklım almıyor.

 2. AHMET CEM

  SEVGİLİ HOCAM,RAHMETLİ ADNAN MENDERES’İN 15 TEMMUZ DESTANINDAKİ PAYINI DA TV PROGRAMLARINIZDA ANLATIRSANIZ ÇOK İYİ OLUR! YILLAR ÖNCE NEREDE OKUDUĞUMU HATIRLAYAMADIĞIM BİR YAZIDA ,İSTANBUL’ A GÖÇÜ ADNAN MENDERES’İN TEŞVİK ETTİĞİNİ VE SEBEP OLARAK DA İLERİDE İSTANBULUN İŞGALİNİN PLANLANDIĞINI,BUNU ÖNLEMEK İÇİN ANADOLU HALKININ İSTANBUL’U DOLDURMASI LAZIM OLDUĞUNU SÖYLEMİŞ! EĞER ANADOLU HALKI OLMASAYDI 15 TEMMUZDA -ALLAH KORUSUN-İSTANBUL ELDEN GİDERDİ!

 3. Melike YILMAZ

  Allahü Teala ömrünüze bereket ihsan eylesin.Sizi dinlerken hiç sıkılmıyor insan,saatlerce ecdadı anlatsaniz saatlerce dinlenir.imzali bir kitap kazanmak için çok uğraştım ama olmadi.denemeye devam edeceğim,Allah Kerim 😊

 4. İsmail

  Sayın hocam büyük bir hayranınızım kitaaplarınızı severek okuyorum lakin kayı seti 4. Mustafa’ya kadar diğer padişahlar yok. Günümüzde ağır ithamlarda bulunulan-Abdülmecit, Abdülhamid, Vahideddin gibi- kişileri sizin gibi değerli bir hocamızdan okumak çok güzel olacaktır bu yüzden kayı setini sonlandırmanızı diliyorum. Teşekkür ediyorum.

 5. Berra Budak

  Hocam merhabalar Kahramanmaraş Somuncu Baba ve Hulusi efendi panelinde sizinle tanışmıştık size verdiğim konferansımdan bahsetmiştim. Sizde bana mail adresinden ulaşabilirsiniz iletişim halinde olalım demistiniz . Ama maalesef size ulaşamadım. Ben lise öğrencisi yım ve hayatımı yürüyen ölüleri , cahillyeti yenmeye adadım.uzun süredir tarihle ilgileniyorum ve daha fazla tarihte profesyonelleşmek istiyorum umarım sizinle irtibat halinde oluruz verdiğim konferans görüntülerini sizinle paylaşmayı ve sizden akıl almayı çok isterim.

 6. Emrah Yıldırım

  Ahmet hocamın kayı ertugrul un ocağı kitabını okumaktayım bir şey dikkatimi çekti kitapda şeyh edebalinin kızı ertugrulun beyin hanımı malhun hatun ismi sayfa 36 da mal hatun olarak yazılmış belki kısaltma olarak düşünülmüştür.Ama ülkemizin neresine gidersek gidelim mal sözcüğü çok kaba hakaret vari bir sözdür.Heleki atamız osman gazinin annesinin ismini böyle zikretmek pek uygun olmamış.okuduğum kitab 30. baskı.sizlerden ricam bu ibarenin düzeltilmesidir.

  1. Ahmet Şimşirgil

   Teşekkür ederiz. Yalnız Mal Hatun Ertuğrul Bey’in değil Osman Gazi Han’ın hanımıdır. Bu isim kaynaklarda böyle geçmektedir. O zamanki ifadeler önemli, şimdiki tabirlere itibar edilmese daha iyi olur.
   Kaynaklar kitabın sonunda dipnot olarak verilmiştir.

   1. emrah

    Hocam yorum yazdıktan sonra fark ettim yanlış yazdığımı.Düzeltme şansım olmadı.Hocam dikkat çekmek istediğim nokta ismin yazılışındaki kısaltma birazda araştırdım bütün kaynaklarda malhun hatun yazıyor.Sizin kitabdada malhun hatun yazıyor.sadece 36. sayfada mal hatun olarak yazılmış.Ben bitirdim kitabı eşime verdim oda okudu aynı onunda dikkati celbetti.Hocam Atam osman gazinin Hanımını “Mal” diye okumak benim zoruma gitti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>