Kaptan Paşa’nın Seyir Defteri

Denizcilik tarihinin en büyük amirallerinden Kaptan-ı Derya Barbaros Hayreddin Paşa’nın hayatı ve hatıralarının, leventlerinden Seyyid Muradî Reis tarafından bizzat yaşandığı dönemde görülerek ve dinlenerek kaleme alındığı tarihî bir eserdir. Gazavat-ı Hayreddin Paşa adıyla bilinen bu hatıratın mensur nüshaları İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi’nde, manzum suretleri ise Topkapı Sarayı Revan Köşkü Kitaplığı’nda bulunmaktadır. Kaptan Paşa’nın Seyir Defteri, Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil tarafından bu iki kaynak üzerinde yapılmış titiz bir çalışmadır. 

“Her iki taraftan derya gibi asker, derya yüzünde donanıp birbirlerine karşı yürüdüler. İlk önce düşman donanmasından bir büyük kalyon ayrılarak harekete geçti ve toplarını atmaya başladı. Gökyüzü onların dumanından sanki karalar giyinmişti. Denizin yüzü karadan ayırt edilmez hale gelmişti. Sanki bu dünya kubbesi tamamen zulümat ve karanlıkla kaplanıp, bulundukları yerler deniz midir, kara mıdır fark edilemezdi.”

 Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil

Kitabı satın almak için:
https://www.ktbkitap.com/urun/kaptan-pasanin-seyir-defteri-ahmet-simsirgil

Print Friendly, PDF & Email

1 yorum

2 ping

    • Muhammad on 13 Temmuz 2021 at 05:47
    • Cevapla

    is there an Urdu or English translation for this book ?

  1. […] 19- Kaptan Paşa’nın Seyir Defteri (BKY Yayınları) […]

  2. […] Osmanlılar (Beylik Yayınları) 18- Bir Müstakil Dünya: Topkapı Sarayı (Timaş Yayınları) 19- Kaptan Paşa’nın Seyir Defteri (BKY Yayınları) 20- Otağ – I Büyük Doğuş (Timaş Yayınları) 21- Otağ – II Emir Timur […]

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.