Kayı VI – İmparatorluğun Zirvesi ve Dönüş

17. asrın son yirmi yılına girildiğinde Osmanlı Devleti gücünün ve kudretinin zirvesinde, dünya siyasetinde etkin bir şekilde hükmünü icra ediyordu. Dünyada yenemeyecekleri hiçbir devlet yoktu.

Yıllardır birçok tarihçi yetiştiren ve yaptığı televizyon programlarıyla tarihi yediden yetmişe herkese sevdiren Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, tamamen ilmî kaynaklardan beslenerek her yaştan tarih severin kolaylıkla okuyup anlayabileceği bir üslupla KAYI dizisini yazmış ve tarihimizi sıkıştığı bu alandan kurtarmıştır. Önyargısız ve objektif bir şekilde okuyucunun değerlendirmesine sunulan bu serinin hedefi; Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşundan yıkılışına kadar siyasî, sosyal, iktisadî ve imarî tüm serüvenini ve Osmanlı padişahları hakkında bilinen gerçekleri akıcı, anlaşılır, merak uyandırıcı ve roman tadında bir üslupla yorumlamaktır.

Ahmet Şimşirgil, adaletiyle kalpleri kazanan; yiğitliği, cesareti ve mertliğiyle dosta güven, düşmana korku salan; üç çağa damgasını vurmuş, üç kıtaya yayılmış Devlet-i Aliyye-i Osmaniye’nin hikâyesine KAYI VI: İmparatorluğun Zirvesi ve Dönüş kitabıyla devam ediyor. Bu eserde, I. Mustafa’dan II. Osman’a, IV. Murad’dan IV. Mehmed Han’a kadar birçok padişahın; Köprülü Mehmed Paşa’dan Köprülü Fazıl Ahmed Paşa’ya; Tarhuncu Ahmed Paşa’dan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’ya kadar birçok devlet adamının; Halime Valide Sultan’dan Mahfiruz Hatice Sultan’a, Hatice Turhan Sultan’dan Kösem Sultan’a kadar birçok valide sultanın nasıl yaşadıklarını, neler yaptıklarını, imparatorluğu idame ettirmek gayesiyle ne gibi siyasi yollar izlediklerini, imar faaliyetlerini ve şahsiyetlerini bulacaksınız. 

Prof. Dr. AHMET ŞİMŞİRGİL

Kitabı satın almak için:
https://www.ktbkitap.com/urun/kayi-6-imparatorlugun-zirvesi-ve-donus-ahmet-simsirgil

Önsöz
İçindekiler
Önsöz
doc pdf pdf
Print Friendly, PDF & Email

1 yorum

2 ping

    • Mustafa on 16 Kasım 2019 at 08:51
    • Cevapla

    Sayın hocam burada imparatorluk tabiri var ama Devlet-i Aliyye-i Osmâniye  demeniz gerekmez mi burada çünkü imparatorluk sözcüğün kökeni sömürgeciliği ifade ettiği söylemi mevcut bazı ilim adamları tarafından. Elbette bu kelimeyi kullananların bir çoğu bunu kötü anlamda değil iyi niyetle söylüyor olabilir ama Osmanlı devleti asla sömürgeci bir devlet olmamıştır. Nitekim https://www.youtube.com/watch?v=nGiyAzS53YA bu videoda var açıkça açıklaması yazıyı düzeltmenizi rica ederim. Saygılarımı sunarım iyi günler dilerim.

  1. […] Sultanı Kanuni (Timaş Yayınları) 5- Kayı V – Kudret ve Azamet Yılları (Timaş Yayınları) 6- Kayı VI – İmparatorluğun Zirvesi ve Dönüş (Timaş Yayınları) 7- Kayı VII – Kutsal İttifaka Karşı (Timaş Yayınları) 8- Kayı VIII […]

  2. […] 6- Kayı VI – İmparatorluğun Zirvesi ve Dönüş (Timaş Yayınları) […]

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.