Vatan sevgisi

Diğer kafir gemileri kaptanlarının esir düştüğünü görünce şaşkınlıkla ne yapacaklarını bilemediler. Kimin için cenk eyleyecekler ve kimin için çalışacaklardı? Savaşmağa iktidarları kalmayıp kaçış yolunu tuttular. Gazilerin iki gemisi bunları takibe koyuldu.

Hızır Reis esir edilen yüz doksan beş kafiri teknelere pay ettirip kaptanlarını kendi teknesine getirttirdi. Kaptan gemisini de donatıp kendi gemilerine kattılar. Böylece yedi gemi olmuşlardı.

Bu işler olurken kafirleri takip eden leventler bir hayli yol almışlardı. Ancak kafirler kendilerini takip edenin yalnızca iki gemi olduğunu görünce birden geri dönerek bunları kolaylıkla zaptetmişlerdi. Leventleri hapsedip gemileri de kendi gemileri gibi arkalarına bağlayıp giderlermiş. Endişelerinden şimdilik içerisindekileri yağmalamamışlar. Şayet selamete ererlerse istediklerini edeceklermiş.

Ancak Hızır Reis süratle yetişerek üzerlerine doğru gelince büyük bir korkuya kapılan kafirler, yakalanma riski üzerine gemileri bırakıp yine kaçış yolunu tuttular.

Yoldaşları reislerinin bu cüret ve gayretine hayran kaldıklarından kendisine bir kez daha bağlandılar. Kurtulduklarına şad u hürrem olup sevindiler. Velakin ele geçme sırasında arkadaşlarının bir kısmı şehid düşmüştü. Onların üzüntüsü ile dönerek diğer gemiler ve yoldaşları ile buluştular.

Cenab-ı Hakka verdiği yüz aklıkları için şükürler ettiler. Ardından vatan sevgisi imandandır diyerek Midilli’nin yolunu tuttular. Gelip akrabaları ile buluştular. Ortalık bayram gününe dönmüştü. Nice koçlar kesilip kızartıldı. Kazanlar kaynatıldı. Yedi gün yedi gece eli gücü yetmez fakirler yedirip içirildi. Yetimler sevindirildi. Sünnet olamayan yetim ve garip çocukları aranıp bulundu. Gönülleri şad olsun diye onlara sünnet düğünleri düzenlendi. Yetim kalmış gelinlik kızcağızlar çeyizleri düzülerek evlendirildi. Gazilere her evden hayır dualar yağıyordu…

O kışı Midilli’de geçirdiler.

Kaynak: Kaptan Paşa’nın Seyir Defteri s. 49-50

Print Friendly, PDF & Email

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.