Yavuz Sultan Selim 40 Bin Aleviyi Katletti Mi? – 21.01.2019

Yavuz Sultan Selim’in en fazla tenkit edilmesi, tarih kitaplarımıza kadar giren Anadolu’da kırk bin kişilik Kızılbaş katliamı yaptırdığı iddiası sebebiyledir. Öncelikle böyle bir hadise yaşanmış mıdır? 

Evet bir hadise yaşanmış ise de günümüze son derece abartılarak intikal ettirilmiştir. Selim Han, Şah İsmail’e karşı harekete geçmeden evvel bilhassa babasının zamanından beri ortalığı karıştıran Orta ve Güney Anadolu’daki Kızılbaşlara bir darbe indirmeye karar verdi. Zira ülke içindeki bu tehlike önlenmedikçe Şah’a karşı harekete geçilemeyeceği belli olmuştu. Muharebe esnasında bunların, ordu gerisinde isyanlar çıkarabilecekleri mümkün olduğu gibi, bir bozgun vukuunda ise nelerin yaşanabileceğini tahmin etmek gerçekten güçtü.

Bu karar üzerine Anadolu kadılarına hükümler gönderilerek olaylara karışmış, müfrit Kızılbaşların bugünkü ifadesiyle terörist olanlarının isimlerinin deftere kaydedilerek gönderilmesi emredildi. Böylece yapılan tahkik ve tetkik neticesinde elebaşları tevkif olunarak kimi katledilmiş ve kimisi de hapis veya sürgün olunmuştur. Bu cezalandırılanların sayısının kırk bini bulduğu rivayet olunmuştur.

…..

Daha fazla bilgi için:
Web: https://bit.ly/2MneohO
Facebook: https://bit.ly/2x4o0IU
Twitter: https://bit.ly/2MhwMc9
Instagram: https://bit.ly/2x4xxk5
Kanalıma ABONE OLMAK için: https://bit.ly/2CMVUrJ

Print Friendly, PDF & Email

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.