Kayı VIII Islahat, Darbe ve Devlet

Bâğ-ı âlem içre gerçi pek safâdır saltanat
Vakf etsen bir kuru gavgâya câdır saltanat

Bu zamanın devletiyle kimse mağrûr olmasın
Kâm alırsan adl ile ol dem becâdır saltanat
 

III. Selim Han 

Son zamanların en çok okunan Osmanlı Tarihi serisi “Kayı”, KAYI VIII- Islahat, Darbe ve Devlet adlı eserle kaldığı yerden devam ediyor.

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil bu çalışmasında; Osmanlı padişahlarından III. Osman Han’ın tahta cülusuyla başlayıp sırasıyla III. Mustafa Han, I. Abdülhamid Han, III. Selim Han ve IV. Mustafa Han dönemlerini anlatmaktadır.

Tam yarım asır devam eden bu dönemde savaşlar, barışlar, ıslahatlar, imar faaliyetleri ve padişahlar ile önemli devlet adamlarının şahsiyetleri yanında;

Devlete yapılan ihanetleri görüp üzüleceksiniz!

Çerkezistan’da İslam’ın yayılması uğrunda verilen mücadeleyi görüp gayretleneceksiniz!

Kırım’ın nasıl elden çıktığını görüp kahrolacaksınız!

Darbelerin ülkede yaptığı tahribata şahit olacaksınız!

Çeşme Limanı’nda Osmanlı Donanması’nın ateşe verilmesindeki gaflete yanacaksınız!

Padişahların kötü gidişatı durdurmak, ülkeyi yeniden düzlüğe çıkarmak yolunda bitmeyen gayretlerini görüp heyecanlanacaksınız!

Napolyon’un Mısır seferi ve sonrasında Cezzâr Ahmed Paşa’nın Akka Müdafaası’yla gururlanacaksınız!

Bunlar ve daha birçok mesele Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’in eşsiz üslubu ve yorumlarıyla KAYI VIII: Islahat, Darbe ve Devlet kitabında sizleri bekliyor.

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil

Önsöz
   

İçindekiler
   

Önsöz
doc   pdf   pdf

timastarih1 timastarih2

 1. Selamunaleyküm hocam,
  Sivas’ın Ulaş İlçesinde İngilizce Öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Çocuklarımıza tarihimizi sevdirmek adına sizin ve çeşitli milli yazarlarımızın kitaplarını okutmayı kendime vazife bildim. Bu yüzden size yazıyorum. Her ne kadar kendi çabalarımızla birşeyler yaparak kısmen muvaffak olsak da yetişemiyoruz. Devletimiz varolsun yeni okulumuza 2. dönem geçeceğiz inşallah. Ve kütüphanemiz adına siz değerli büyüklerimizden yardım istiyoruz. Dikkate alacağınızı düşünüyorum. Şimdiden okulum ve çocuklarım adına teşekkür ederim. Allah’a emanet olun.

  • ONUR AYGÜN on 14 Haziran 2017 at 15:31
  • Cevapla

  Hocam merhaba. Öncelikle seriyi okuduğumu ve çok beğendiğimi belirtmek isterim. Kitaplığımda baş köşeye koyacağım serilerden. Ancak son padişahların hayatlarını neden seriye almadığınızı merak ettim. Sanırım 4.Mustafa’dan sonrası yoktu. Acaba 9 serilik bir kitaptı da ben 8 serimi aldım diye düşündüm durdum. Ama doğru almışım. Son padişahları başka bir kitapta mı işlediniz. Çok merak ediyorum. Saygılarımla. Av. ONUR AYGÜN

  1. Merhaba Onur bey. Son padişahlar Kayı serisinin 10. ve 11. kitaplarında olacaktır. Bu arada Kayı 9 Eylül de çıkar muhtemelen.
   Sayfa İdaresi

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.